Am gustat acest vin roșu în Bulgaria, cu ocazia concursului de vinuri Vinaria 2017 la Plovdiv cu o curiozitate destul de mare, dacă ne gândim că are în componența sa patru soiuri roșii internaționale (Cabernet Sauvignon – 35%, Cabernet Franc 25%, Merlot 24%, și Malbec16%).
Vinul a primit numele Rubaiyat dupa o colecție celebră de poezii de dragoste scrise de poetul persan Omar Khayyam în secolul al X-lea. Culoarea sa este roșu rubiniu închis, intens, nasul său te ademenește cu arome de fructe roșii supracoapte.
Gustativ se simte bine structura vinului, fiind ferm, cu note de vișină, zmeură și arome de stejar, vanilie, ciocolată. Finalul este lung, cu note de condimente și lemn dulce. Este încă tânăr, evoluția sa în următorii ani fiind de urmărit. Are nevoie de o aerare corespunzătoare pentru a ne bucura din plin de aromele sale.
Din lume nu-i nimica, doar vânt, în mâna ta,
O pierdere e-n toate şi-o lunecare tristă;
Admite că în lume ce e n-ar exista
Şi tot ceea ce nu e admite că există…
Bea vinu-acela, el e un strop de veşnicie!
Goleşte de substanţa plăcerii tinereţea!
Că focul arde vinul dar suferinţi mângâie
Ca apa vie-a vieţii, de-aceia ia şi bea!
(catrene de Omar Khayyam din Rubaiyate)
